Depresja u nastolatka — kiedy zgłosić się po pomoc do psychiatry

8 sierpnia, 2024 Posted by User WP

Zauważenie objawów depresji u swojego nastolatka może być niepokojące dla rodziców, zwłaszcza jeśli nie wiedzą, jak mu pomóc. Poprzez przejawianie troski i poszukiwanie informacji, już podjęliście cenne kroki w kierunku pomocy waszemu nastolatkowi. Jednak prawdziwym rozwiązaniem problemów, może być kontakt ze specjalistą takim jak psycholog czy psychiatra.

 

Objawy Depresji u Nastolatków

Depresja u nastolatków objawia się podobnie jak u dorosłych, ale z kilkoma istotnymi różnicami. Nastolatki są bardziej skłonne do przejawiania silnej drażliwości, niskiego poczucia własnej wartości, częstego samokrytycyzmu oraz ryzykownych i impulsywnych zachowań, takich jak samookaleczania lub zażywanie narkotyków. Objawy depresji u nastolatków mogą przypominać typowe nastoletnie zmagania, ale czasami stają się bardziej poważne i negatywnie wpływają na ich funkcjonowanie w obszarach takich jak szkoła lub interakcje z rówieśnikami.

 

Objawy depresji mogą się różnić w zależności od osoby

Choć zaburzenia nastroju są kluczowym znakiem depresji, ich przejawy są zróżnicowane. Nastolatki mogą często wydawać się smutne, apatyczne, obojętne, drażliwe lub łączyć te cechy. Zmiany w apetycie i śnie są również istotnymi aspektami przy depresji. Niektórzy mogą jeść więcej i przytyć, podczas gdy inni tracą apetyt. Niektórzy mogą odczuwać nadmierną senność i spać dużo, podczas gdy inni mogą cierpieć na bezsenność.

Typowe objawy depresji u nastolatków mogą obejmować:

  • Zaburzenia nastroju,
  • Drażliwość i wybuchy złości,
  • Spadek zainteresowania aktywnościami i wycofanie społeczne,
  • Zaburzenia snu,
  • Zmiany w apetycie,
  • Myśli samobójcze,
  • Trudności w skupianiu uwagi,
  • Uczucie bezwartościowości i nadmiernego poczucia winy,
  • Spadek energii lub niepokój.

 

Czy to hormony, czy depresja?

Nastolatki bardzo często doświadczają wahań hormonalnych, które wpływające na ich nastrój i zachowanie, dlatego trudno jest rozróżnić objawy depresji od zmian wynikających z normalnego rozwoju.

Przykładowo, dłuższy sen, wahania emocjonalne, wycofywanie się od rodziców, testowanie granic i kłótliwość to wszystko normalne zachowania nastolatków, które mogą być trudne do zniesienia, ale zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju. Doświadczanie powyższych objawów okazjonalnie i bez zakłóceń w funkcjonowaniu wskazuje, że Twoje dziecko prawdopodobnie przeżywa normalne wyzwania dorastania.

 

Kiedy zachowanie mojego dziecka powinno dać mi do myślenia?

Jeśli Twój nastolatek śpi przez większość lub cały dzień, często ma zaburzenia nastroju, przestaje uczestniczyć w większości lub wszystkich pożądanych aktywnościach i wycofuje się zarówno od rówieśników, jak i członków rodziny, te objawy mogą sugerować, że Twoje dziecko boryka się z depresją.

Dodatkowo myśli samobójcze odróżniają zachowanie typowe od depresji i powinny być omawiane z zaufanym specjalistą ds. zdrowia psychicznego, ponieważ depresja stanowi największy czynnik ryzyka samobójstwa u nastolatków.

 

Do jakiego specjalisty warto się zgłosić?

Najbardziej kompetentną specjalistą w przypadku przypuszczenia depresji u Twojego nastoletniego dziecka będzie psycholog lub psychiatra. Jeżeli w początkowej fazie chcesz porozmawiać ze specjalistą, aby skonfrontować Twoje myśli z fachową poradą lekarską — warto wybrać do tego konsultacje online. Elektroniczna wizyta będzie możliwa do odbycia bez wychodzenia z domu, a na platformach telemedycznych znajdziesz wielu wykwalifikowanych lekarzy.

Ważne jest, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc dla nastolatka, jeśli depresja utrudnia jego funkcjonowanie, takie jak zdolność do regularnego jedzenia lub odpowiedniej ilości snu, a także wykonywanie codziennych zadań. Inne sygnały ostrzegawcze obejmują angażowanie się w ryzykowne i szkodliwe zachowania, takie jak samookaleczenie lub doświadczanie myśli samobójczych. Porozmawiaj z psychiatrą online i omów z nim przypadek Twojego dziecka.

Comments are closed.