Problemy z pamięcią – kiedy należy się martwić?

26 listopada, 2021 Posted by User WP

Ciągle gubisz telefon komórkowy, nie pamiętasz nazwiska aktora? Nie ma się czym przejmować.

Po pierwsze, zapominanie nie jest wrogiem pamięci, jest ono nie tylko powszechne, ale i niezbędne, umożliwiając sortowanie masy informacji, które nieustannie do nas docierają, a których nie da się wszystkich przechowywać.

Selekcja przez zapominanie pozwala mózgowi nie być przytłoczonym przez nieistotne szczegóły i dzięki temu funkcjonować prawidłowo. Po tym czasie problemy z pamięcią są w większości przypadków łagodne. Po 50 roku życia 50% populacji narzeka na swoją pamięć. Ale te niepowodzenia nie zawsze są objawami choroby.

 

Drobne zapominalstwo

Z wiekiem funkcje poznawcze ulegają spowolnieniu, podobnie jak zdolności fizyczne, nawet u zdrowych osób. W wieku 65 lub 70 lat zapamiętywanie wymaga większej koncentracji, uwaga ulega osłabieniu i trudniej jest wykonywać różne zadania jednocześnie. Wzrasta liczba drobnych niedopatrzeń: nie wiedzieć, po co się poszło do pokoju, spóźnić się na spotkanie, zgubić jakiś przedmiot, nie znaleźć odpowiedniego słowa lub nie umieć przyporządkować imienia do twarzy osoby w telewizji. Ale to nie są objawy choroby.

Wreszcie, często przypisujemy pamięci defekty, które w rzeczywistości związane są z innymi funkcjami poznawczymi, zwłaszcza z uwagą. Pamiętajmy, że do prawidłowego zapamiętania informacji niezbędne są trzy etapy:

  • kodowanie,
  • przechowywanie,
  • i przypominanie.

Weźmy na przykład kogoś, kto nie może znaleźć swojego samochodu na parkingu hipermarketu. Zmartwienie monopolizuje jego myśli, a on nie informuje swojego mózgu, gdzie jest miejsce parkingowe, kiedy parkuje. Kiedy nie znajdzie swojego samochodu godzinę później, nie jest to problem z pamięcią, ponieważ mózg nie wie, gdzie samochód został zaparkowany. Nie było kodowania i jeszcze mniej przechowywania. W tym przykładzie problem dotyczy raczej uwagi. Jest to powszechne zjawisko, gdy jesteś przepracowany, zestresowany lub naturalnie rozproszony.

 

Konsultacje w sprawie pamięci

Nie jest więc konieczna konsultacja z neurologiem przy pierwszych oznakach trudności w zapamiętywaniu szczegółów. Jeśli jednak problemy z pamięcią nawracają i mają wpływ na codzienne życie, należy najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Niektóre choroby upośledzają pamięć. Lekarz ogólny będzie więc najpierw szukał stanów depresji lub niepokoju, braku odpoczynku, który może być związany np. z bezdechem sennym – tłumaczy lekarz ogólny Sylwia Dżaman.

 

Co powoduje utratę pamięci?

Istnieje wiele sytuacji lub chorób, które mogą powodować utratę pamięci. Chociaż myślimy przede wszystkim o demencji, takiej jak choroba Alzheimera, należy zauważyć, że utrata pamięci może być również związana z łagodnymi lub odwracalnymi chorobami lub sytuacjami, takimi jak:

  • przyjmowanie niektórych leków (w tym leków przeciwdepresyjnych, rozluźniających mięśnie, nasennych)
  • zmęczenie i brak snu. Jest to znane zjawisko: zmęczenie, bezdech senny lub chroniczny brak snu mogą prowadzić do osłabienia koncentracji i utraty pamięci.
  • stres i depresja, traumatyczne wydarzenia
  • niektóre niedobory żywieniowe, zwłaszcza witaminy B1 lub B12
  • używki alkohol, tytoń
  • urazy głowy w wyniku wypadków lub uprawiania sportu, mogą również uszkodzić mózg i spowodować utratę pamięci
  • udary, takie jak krwotok lub niedobór tlenu w części mózgu, mogą również powodować krótko lub długotrwałą utratę pamięci.

 

Utrzymanie zdrowia

Jeśli osoba zapomina przekazać wiadomość po ważnej rozmowie telefonicznej, ponieważ nie pamięta samej rozmowy, jest to znak, który powinien wzbudzić alarm, jeśli sytuacja się powtarza. Może to być początek choroby Alzheimera, co wymaga konsultacji lekarskiej. Warto wybrać się do dobrego, doświadczonego neurologa, takiego jak Anetta Lasek-Bal. Z drugiej strony, sam fakt martwienia się o swoją pamięć jest raczej pozytywnym aspektem. Osoby, które mają znaczne problemy z pamięcią, takie jak we wczesnej fazie Alzheimera, nie zdają sobie z tego sprawy. To raczej osoby z ich otoczenia mówią im, że zapomnieli ważnej informacji.

Zjawisko to nazywane jest anozognozją: nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy chorzy. Powodem do niepokoju jest również to, że osoba nie może znaleźć przedmiotu na swoim zwykłym miejscu, nie może używać znanego urządzenia, gubi się w znanych miejscach, zapomina imion krewnych lub ważnych dat.

Aby zachować pamięć, trzeba dbać o zdrowie: prowadzić zdrowy tryb życia, wysypiać się, być aktywnym fizycznie i stymulować mózg. Korzyści są dwojakie: pomaga utrzymać dobrą pamięć i dobry ogólny stan zdrowia, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych lub choroby Alzheimera.

Comments are closed.