Gdy pojawia się kontuzja
Czasem w życiu zdarza się nam cierpieć z powodów różnych urazów i kontuzji. Jest w tym pewna przewrotność, jako że bardzo często zdarzają się one w momentach różnych ćwiczeń czy aktywności fizycznych, które w założeniu miały nam zapewnić nie tylko rozrywkę, ale również i ruch potrzebny dla zachowania dobrego zdrowia. Kontuzje wynikają często z braku odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak poruszać się zgodnie z możliwościami własnego ciała i w zależności od stanu zdrowia. Przy braku takich informacji wystarczy często drobny błąd żeby nadwyrężyć mięśnie, zwichnąć lub skręcić staw. W takim przypadku pozostaje nam spotkanie z fizjoterapeutą i rehabilitacja. Zwykle proces powrotu do zdrowia okazuje się czasochłonny i wymaga cierpliwości. Istotne jest również systematyczne podejście do zaleconych ćwiczeń. W przypadku rehabilitacji nie może być mowy o jednorazowym – nawet nie wiadomo jak dużym – wysiłku, który od razu postawi nas na nogi. Potrzeba powolnego wprowadzania zmian i przyzwyczajania chorej części ciała do nowej sytuacji. Na szczęście istnieje kilka sposobów na polepszenie naszego funkcjonowania, jednocześnie przyspieszających proces leczenia.
Systematyczne konsultacje
Niezależnie od rodzaju kontuzji, jedną z pierwszych rzeczy, o których powinniśmy pomyśleć i które trzeba zaplanować jest konsultacja ze specjalistą. Badania wskazują, że systematyczne konsultacje znacząco poprawiają komfort w okresie powrotu do zdrowia. Dzięki regularnym spotkaniom z fizjoterapeutą lub lekarzem odpowiedniej specjalizacji, możemy lepiej poznać przebieg leczenia i dostosować dalszą terapię ze względu na osiągane postępy lub ich brak. Poza tym otrzymujemy również psychiczne wsparcie specjalisty, poprzez wiedzę, którą się z nami dzieli poznajemy lepiej siebie i swoje ciało. Być może uda nam się dzięki uzyskanym informacjom zapobiec kolejnym urazom.
Masaże rehabilitacyjne
Innym sposobem na polepszenie komfortu w okresie powrotu do zdrowia jest odpowiedni masaż rehabilitacyjny, dobrany pod kątem naszej dolegliwości. Podobnie, jak w przypadku innych tego typu usług, chodzi o przyniesienie ulgi i zmniejszenie bólu związanego z uszkodzeniem mechanicznym. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto przemyśleć tę opcję. Masaż rehabilitacyjny posiada również właściwości lecznicze i w niektórych przypadkach jest niezbędny dla pełnego powrotu do zdrowia i sprawności. Różne techniki i metody dotyku mogą przynieść ulgę w bólu, pobudzać organizm do regeneracji i przygotowywać części ciała do dalszej pracy z rehabilitantem. Oczywiście przed przystąpieniem do takiego masażu fizjoterapeuta przeprowadza z nami dokładny wywiad, dzięki czemu możliwe jest wychwycenie wszelkich przeciwskazań i dobranie odpowiednich technik. Tak przeprowadzana rehabilitacja może być wykonywana zarówno manualnie, jak i z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Wszystko zależy od rodzaju urazu i decyzji specjalisty.
Współpraca i zaangażowanie kluczem do zdrowia
Najważniejsze zawsze będzie nasze zaangażowanie w proces leczenia. Warto przy tym chwilę zastanowić się nad wyborem odpowiednich specjalistów, zarówno pod względem wiedzy i umiejętności, jak i osobowości. Za pośrednictwem Internetu możemy dość łatwo zdobyć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące fizjoterapeutów i rehabilitantów, z których usług moglibyśmy skorzystać, wystarczy użyć jednej z dostępnych baz danych. Wiele portali medycznych posiada funkcje oceniania i komentowania gabinetu bądź konkretnego specjalisty. Powinniśmy uważnie przyjrzeć się opiniom na temat wybranych przez nas medyków. Współpraca musi być w końcu obustronna i wymaga zaangażowania nie tylko pacjenta, ale też specjalisty – a znacznie lepiej będzie się nam współpracowało z kimś, o kim wiemy, że jest godny zaufania.